Донесени првите пресуди – казни за седум лица кои не ја почитувале забраната за движење во Куманово

Од:

Кумановскиот суд донесе пресуди за седум кумановци кои не ја почитувале забраната за движење. Шест од нив се казнети со казни од илјада евра, а за едно лице казната е 500 евра. 

Во денешното соопштение од кумановскиот суд се наведува дека пресудите се донесени врз основа на поднесени предлози за издавање на казнен налог од Основното јавно обвинителстви – Куманово, за  кривични дела „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Основиот суд – Куманово, се посочува во соопштението,  донесе седум пресуди, со кои шест лица се огласени за виновни за наведеното кривично дело и се осудени на парична казна од по 100 дневни глоби, во вкупна денарска противвредност од 61.500,00 денари, а едно лице е огласено за виновно и осудено на парична казна од 50 дневни глоби.

– Наведените кривични дела обвинетите ги сториле на начин што, за време на пандемија, како епидемија од глобални размери, со одлука на Светската Здравствена Организација, на 29-ти март на први и на петти април годинава, во истите околности, за време на пандемија од глобални размери, постапилe спротивно на Одлуките на Владата на РСМ од 25.03.2020 година и 03.04.2020 година, со кои се определуваат мерки за забрана и посебен режим на движење на територија на државата, од 21:00 часот до 05:00 часот и од 16:00 до 05:00 часот, односно, не ја почитувале забраната за движење, во наведениот период, соопштуваат од судот.

Би можело да ве интересира

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведено едно лице

А1он

(ВИДЕО) „Не тргуваме со историја, не даваме да се минира кај Зебрњак“: Жители на Тромеѓа го штитат културното наследство

Орце Костов

Кумановци со нож ранија познаник, па го оставија на улица

(ВИДЕО) Затвор за професорите Шуклев и Ристевски, барале пари и секс за оценки: Втора пресуда за „Еразмус“

Александар Тодески

ВИДЕО: Во празна судница, Игор Јанушев осуден на двегодишна условна казна за кинеските автобуси

Александар Тодески

Ќе се минира повторно до костурницата Зебрењак крај Куманово, можно е да се урне, предупредија српските здруженија

Орце Костов