Донацијата вакцини од Србија ќе биде комплетирана утре

Од:

Втората половина од донацијата од 8000 илјади вакцини Фајзер кои Србија и ги отстапи на земјава ќе пристигне утре. На граничниот премин Табановце вакцините на министерот за здравство Венко Филипче ќе му ја предаде српскиот колега по ресор, Златибор Лончар.

Првата пратка од овие вакцини во земјава пристигна на 14 месецов. Тогаш на премиерот Зоран Заев донацијата му ја предаде претседателот на Србија Александар Вучиќ. Со вакцините на Фајзер почна имунизацијата на медицинскиот персонал во ковид центрите во земјава.

Би можело да ве интересира

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

554 новозаразени со коронавирус, починале осуммина пациенти

Жарко Настоски

Србија и Бугарија ќе имаат оперативна гасна интерконекција до мај 2022 година

Ана Ололовска

На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 675 пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Србија втора во Европа и пета во светот според бројот на вакцинирани на милион жители

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти

Ана Ололовска