Договор за донација меѓу ЦУК и Меѓународната организација за мигранти

Од:

Меѓународната организација за мигранти (IOM) и Центарот за управување со кризи во пресрет на Меѓународниот ден на мигрантите – 18 декември, денеска ќе се потпишат договор за донација.

Директорот на ЦУК, Агрон Буџаку и раководителот на Канцеларијата на Меѓународната организација за мигранти во Македонија, Соња Божиновска – Петрушевска на потпишувањето ќе говорат за соработката и придонесот на IOM во зајакнувањето на капацитетите на Центарот за управување со кризи во справувањето со кризната состојба со бегалците.

Би можело да ве интересира

Во близина на Неготино: Уапсен шверцер на мигранти

На авотпатот кај Миравци полицијата во „ауди“ пронашла 10 мигранти од Сирија и еден од Ирак

Во близина на Тунис од морето се извлечени 210 тела

Сопругот на 23-годишната убиена мигрантка бара да го види телото – Обвинителството вели не додека не заврши истрагата

Анита Петровска Рајковиќ

Детали за застреланата мигрантката кај Гевгелија: Умре на рацете на нејзиниот сакан Абу Бак, молеше за помош

Горан Наумовски

Морето фрли 57 тела на брегот на Либија