Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Од:

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија, потврдија од СС.

Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РСМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата.

Кацарска е судија во Основниот кривичен суд Скопје.

Би можело да ве интересира

Владата не се откажува од ветингот во правосудството, тврди владиниот портпарол

Ана Ололовска

Собраниската расправа за предлогот за нов уставен судија продолжува утре напладне

Процесните закони пречка за онлајн судења

Ана Ололовска

Објавена пресудата за обвинетите во предметот „Специјална каса“

Ана Ололовска

Мерките за заштита од Ковид-19 не смеат да го попречуваат правото на правично судење, апелираат од коалицијата „Сите за правично судење“

Ана Ололовска

Анализа: Скратената постапка во практиката не ги даде очекуваните резултати

Ана Ололовска