До четврток земјава останува во портокалова фаза

Од:

Периодот на стабилно и натпросечно топло време продолжува и во претстојниве денови, но максималната температура од денеска ќе биде во просек за два степенa пониска во однос на вчерашната.

Како што соошти УХМР, времето денеска ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 34 до 42 степена. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје и околината сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Максималната температура ќе достигне до 38 степени.

До четврток ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. В четврток попладне и в петок се очекува дестабилизација која ќе услови локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. В петок температурата дополнително ќе се намали.

Би можело да ве интересира

Афрички бран со пеколни температури се движи кон Европа, во Италија измерени речиси 50 степени

А1он

Сончево и многу топло – активирана жолта, а на југоистокот портокалова фаза за опасност од високи температури

Натпросечни температури и висок УВ индекс и во наредните денови

Сончево и многу топло, портокалово ниво на опасност од високи температури

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција измерени рекордни 46,3 степени Целзиусови

Продолжува екстремно топлото време, и денеска над 40 степени