Димитров: Денес е голем ден, новиот Закон за јавно обвинителство ќе донесе правда

Од:

Кандидатот за пратеник и носител на листа на СДСМ во првата изборна единица, Никола Димитров, изјави дека денес е голем ден за правната држава и за жедта за правда на македонските граѓани, кога стапува во сила, како што рече, тешко донесениот двотретински Закон за ЈО, закон за којшто два еврокомесари и претходниот Хан и актуелниот Вархеј ни кажуваат дека е битен за нашата кандидатура во очите на Брисел, на ЕУ.

„Некои земји многу експлицитно бараа овој закон да биде донесен, како што е Холандија и посебно холандскиот Парламент, закон што после година и пол тешки преговори во обид за политички консензус се донесе со двотретинско мнозинство, меѓутоа без учеството на опозициската ДПМНЕ. Зошто велам голем ден? Прво, затоа што случаите поврзани со прислушкуваните разговори што ги истражуваше, подигнуваше обвиненија и одеше пред судовите поранешното СЈО заради овој закон нема да одат под килим,“ рече Димитров.

„Второ, овој Закон овозможува јавните обвинители да не ги дираат политичките партии, туку самите обвинители,“ рече Димитров во изјава пред зградата на Јавното обвинителство,“

Би можело да ве интересира

Поведена постапка против српски државјанин, учесник во тешката сообраќајка кај Ростуше во која загинаа две лица

ВИДЕО: Детали за уапсените и за акцијата на МВР во која беше запленета дрога вредна 800 илјади евра

Димитров се слушнал со Блинкен: Преспанскиот договор е појдовна точка за позитивни промени

Жарко Настоски

Димитров: Жалам што не помина амандманот за бугарската реторика, но посветени сме да продолжиме со билатералните напори

Жарко Настоски

Вархеји: ЕУ прави напори да обезбеди дополнителни вакцини за Западниот Балкан

Жарко Настоски

Обвинителството по допрен глас оформи предмет за тепачката во Струмица

Жарко Настоски