Димитров: 86.000 Македонци досега извадиле бугарски пасош

Од:

Божидар Димитров за бугарскиот дневен весник „Стандард“открива дека досега 86.000 Македонци добиле бугарски пасоши.

„Кон бугарското државјанство има огромен интерес во Македонија. Досега 86 000 добиле бугарски пасоши, што е речиси 10% од словенското население во земјата. Овој интерес продолжува и сега, што паѓа тезата на македонската пропаганда дека сакале наше државјанство само за да патуваат на Запад. Пред 2 година ЕУ ги укина визите за Македонија, но тоа не се случи – интересот за бугарскиот пасош продолжува да е исклучително голем. Властите во Скопје се обидуваат да го запрат овој процес, кој би можел да ги стави во смешна ситуација – да управуваат народ во кој секој жител од словенско потекло да е и бугарски државјанин. Затоа нивната влада презема репресивни дејствија кои не знам на каков закон се засноваат – посредници за добивање на бугарско државјанство има 20 години. Ова се прави за да се олеснат луѓето и да не се трупаат во редици. Не може да се спречи еден македонски државјанин да заврши работа на друг, ако има заверено полномошно“, вели Димитров.

Би можело да ве интересира

Ако не се врати здравиот разум, ќе мораме на нови избори, вели бугарскиот политичар Трифонов

Жарко Настоски

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

Жарко Настоски

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот, тоа се прави пред самото пристапување во ЕУ

Минчев: Немаме интерес од признавање на „бугарско малцинство“ во С. Македонија

Ана Ололовска

2 comments

ile 08/01/2013 - 23:30 at 23:30

Pa takov vi e dogovorot so gruevski toj da vrsi teror vrz Makedoncite za da vadat bugarski pasosi veke e procitana taa igra megu borisov i gruevski.

Reply
ortak 09/01/2013 - 12:37 at 12:37

znaci posle nekoja godina ke ima i uste edno malcinstvo vo makedononija BUGARITE kako clenka vo EU ke baraat i toa pod hitno da se priznaat ,togas neka mu ja mislat nasive politicari kolkav broj ke broi makedonski narod.

Reply

Leave a Comment

6 − two =