Десетина повикани на распит во полиција за вчерашните инциденти во Крушево

Од:

МВР се уште истражува кои се лицата што вчера фрлаа со пластични шишиња по владините претставници и странската делегација присутни на манифестацијата за Илинден во Крушево. Неофицијално, полицијата веќе идентификувала и повикала на распит во полициска станица десетина од учесниците во инцидентот. Се преземаат мерки и за расчистување на случаите со ширење на говор на омраза, велат од МВР, а неофицијално ќе се испитува и дали има пропуст во безбедносните проценки.

dobivaj vesti na viber

Од министерството за одбрана веќе соопштија дека на видео снимките препознале припадник на АРМ во првите редови на толпата која ги предизвика инцидентите на Мечкин Камен. Иако војникот негирал дека тој учествувал во инцидентот, од министерството формирале Комисија за покренување постапка против професионалниот војник.

Вчера на официјалното одбележување на празникот Илинден на Мечкин Камен, повеќе здруженија кои се декларираат како патриотски, како и членови на навивачки групи скандираа и пееја навредливи песни, а потоа и гаѓаа со предмети по владините делегати и странските дипломати кои беа присутни на прославата. Единствениот кој доби поддршка од толпата беше претседателот Ѓорѓе Иванов, кој пак, од пошироката експертска јавност, како и од дел од владејачките партии беше посочен како главен поттикнувач на тензии и нетрпеливост, затоа што во својот „илинденски “ говор испрати пораки за губење на македонскиот идентитет, укинување на македонскиот народ, редефинирање на државата и сл.

Од кабинетот на Претседателот се оградија дека инцидентот го предизвикал говорот на Иванов и побараа Владата да преземе одговорност зошто народот е поделен и шири говор на омраза кон државните институции и неистомислениците.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

ССНМ и ЗНМ: „Несмасна“ пракса на истражните органи во случаи со новинари

Приведен криумчар на мигранти

Ана Ололовска

Приведени две лица во Тетово барани со потерница за издржување затворски казни

Ана Ололовска

Неколку повредени во пожар во хотел во Скопската чаршија

Ана Ололовска

29-годишна девојка падна од зграда во Охрид

Ана Ололовска

Казнет скопјанец кој со „опел корса“ се движел низ Градски парк

Ана Ололовска