Дендиас: Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но договорите мора да се почитуваат

Од:

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас за време на расправата во Парламентот за буџетот за 2022 година, говорејќи за надворешната политика, се осврна на регионот, рече дека „проблемите на Договорот од Преспа се очигледни“, но истакна дека врз основа на принципот договорите мора да се почитуваат (pacta sunt servanda), тие се да се стремат кон спроведување, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

– На Западен Балкан, придонесуваме регионот да го надмине неговото минато, да стане дел од принципите и вредностите на Европската Унија. Проблемите на Договорот од Преспа се очигледни, но врз основа на принципот „pacta sunt servanda“ продолжуваме да се стремиме кон негово, со добра волја, спроведување и толкување за да одиме напред во нашиот регион, рече Дендиас.

Би можело да ве интересира

Ковачевски – Фрагојанис: Односите со Грција се издигнуваат во стратешко партнерство за силно економско поврзување

А1он

Односите меѓу С. Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година

Ана Ололовска

Радев до Мицотакис: Договорот од Преспа и Договорот за пријателство да станат дел од преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ

А1он

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Иконому: Се покажува дека е правилен изборот да не брзаме со ратификација на Меморандумите со С. Македонија

Ана Ололовска

Пендаровски: Добив потврда дека Грција го почитува Договорот од Преспа и сака целосна имплементација

А1он