Ден на жалост во Тетово

Од:

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост.

dobivaj vesti na viber

Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско  во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Во невремето починаа Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица.  Причинета е и голема материјална штета на приватни и државни имоти, објекти, инфраструктура, земјоделски земјишта, …. Над 200 објекти, според првичните информации, се значително оштетени.  Висината на штетите ќе ја проценува Комисија формирана од Владата, со чија одлука погодените семејства ќе добијат еднократна парична помош од по 30.000 денари.

Би можело да ве интересира

Автомобил удрил во момче во електрична инвалидска количка

Тетово и околината без струја

Ана Ололовска

Автомобил удри и тешко повредил тетовец

Тетовец им се заканувал на родителите, па завршил во станица

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

ДУИ со комплетна нова листа на кандидати за советници во Советот на општина Тетово

Ана Ололовска