Демократски сојуз: Полицискиот разговор со новинарката Делевска му припаѓа на времето на режимот

Од:

Демократскиот сојуз го осудува повикувањето на полициски разговор поради напишан текст на новинарката Соња Делевска од порталот „Сакам да кажам“ и го повикува министерот за внатрешни работи да преземе мерки и да ги санкционира одговорните лица кои го одобриле и спровеле овој чин.

dobivaj vesti na viber

„Повикувањето новинари на полициски разговор поради напишан текст кој не претставува кривично дело кое се гони по службена должност, туку спаѓа во доменот на граѓанската одговорност за клевета и навреда, претставува грубо кршење на слободата на медиумите и обид за цензура. Ваквите постапки на заплашување на новинарите и грубо мешање во уредувачката политика на медиумите му припаѓаат на едно минато време кога со Македонија владееше режим и треба да останат во минатото“, соопшти ДС.

Демократскиот сојуз ги повикува носителите на државни и јавни функции да покажат висок степен на толеранција кон медиумите и новинарите кои критички ја опсервираат нивната работа и да не преземаат чекори за наводна заштита на нивниот углед и интегритет кои ја задушуваат слободата на медиумите.

Би можело да ве интересира

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Македонија од НАТО да побара поддршка за ЕУ

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Тие што живеат во странство не можат да бидат дел од вкупното население

Ана Ололовска

Централен совет на ДС: Поддршка на проектот за една изборна единица

Ана Ололовска

ДС: Законот за една изборна единица го помина првиот филтер

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Наместо дипломатијата, говори артилеријата

Ана Ололовска