Демократски сојуз: Парламентот да усвои Резолуција за стратешките државни и национални интереси за преговорите со ЕУ

Од:

Демократскиот сојуз смета дека Собранието треба да расправа и да усвои Резолуција за стратешките државни и национални интереси поврзани со евроинтеграциските процеси, се со цел, како што велат, да се упати јасна порака и до Европската унија, но и до соседните држави дека никој нема право да го оспорува нашиот македонски национален идентитет, неговиот историски континуитет, како и јазикот, кој е едно од клучните обележја на секој народ.

„Демократскиот сојуз инсистира на консензус при носење на Резолуција или Декларација на Собранието. За овие прашања потребен е и граѓански и политички консензус, а не тие да бидат причина за внатрешни поделби и собирање на дневно-политички поени.

Очекуваме расправа во Парламентот и подобрување на текстот на предложената Резолуција, за таа да биде основа за сплотување, помирување и надминување на внатрешните поделби и конфликти“, соопштува ДС.

Би можело да ве интересира

Од кадровските решенија и барањето за една изборна единица зависи нашата поддршка за новата Влада, порача Трајанов

Ана Ололовска

Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик во корист на помалите партии

Ана Ололовска

ДС: Во пресрет на избор на стара-нова Влада, укажуваме на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите

Ана Ололовска

Павле Трајанов за софиски „Дневник“: Уставот не може да се менува без реципроцитет од бугарска страна

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на локалните избори ќе настапи со СДСМ

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Наставата со физичко присуство е приоритет

Ана Ололовска