Демократски сојуз: Наставата со физичко присуство е приоритет

Од:

Демократскиот сојуз смета дека треба да се поддржи одлуката за физичко присуство на учениците за следење на наставата.

„Вакви препораки доаѓаат и од Светската здравствена организација и бројни други образовни асоцијации и врвни експерти. Се залагаме за доследно почитување на здравствените протоколи, поддршка на мерките и од родителите, вакцинирање на возрасните и следење на епидемиолошката состојба“, соопштува ДС.

„Инаку кога беше онлајн наставата се “протестираше” за физичко присуство, сега кога се одлучи за физичко присуство, се “протестира” за онлајн настава, ова покажува дека некој здравствената криза ја користи за манипулации и злоупотреба на децата за политички цели.

Демократскиот сојуз ги повикува сите граѓани да се вакцинираат, се со цел да се стекнеме со колективен имунитет и да се намалат можностите за инфицирање од вирусот Ковид-19 и тешките последици од истиот“, велат од ДС.

Би можело да ве интересира

Од кадровските решенија и барањето за една изборна единица зависи нашата поддршка за новата Влада, порача Трајанов

Ана Ололовска

Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик во корист на помалите партии

Ана Ололовска

ДС: Во пресрет на избор на стара-нова Влада, укажуваме на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите

Ана Ололовска

Павле Трајанов за софиски „Дневник“: Уставот не може да се менува без реципроцитет од бугарска страна

Ана Ололовска

Демократскиот сојуз на локалните избори ќе настапи со СДСМ

Ана Ололовска

Демократски сојуз: Да се повлечат измените на Изборниот законик

Ана Ололовска