Демократски сојуз: Изборите поминаа во скандинавски стил

„Демократскиот сојуз оценува дека изборите во првиот изборен круг за Претседател на Република Северна Македонија, помина во мирна и демократска атмосфера, без инциденти или друг вид на нерегуларности.

Денес победија граѓаните и денес е ден на ДЕМОКРАТИЈАТА.

ДИК и другите изборни органи и тела, како и државните институции, посебно МВР, одговорија на поставените задачи и заслужуваат признание.

Обврска на сите партии и државни институции, невладините организации, медиумите и граѓаните, на ист начин да дејствуваат и во вториот изборен круг, но неопходно е масовно излегување и гласање се со цел да избереме Претседател со висок легитимитет“, се вели во соопштението на Демократскиот сојуз.

Би можело да ве интересира

ДС: Парламентот да одржи вонредна седница за работата на СЈО

Ана Ололовска

Конечни резултати од парламентарните избори во Грција

Украдена гласачка кутија во атинска населба

Татјана Ташкова

Нова демократија во предност пред СИРИЗА

Aкредитирани 320 грчки и странски новинари за изборите во Грција

Грците очекуваат новата Влада да им влее повеќе оптимизам за подобра иднина