Делови од Центар и повеќе скопски села утре без струја

Од:

Дел од корисниците од село Шишево утре од 8:00 до 10:30 часот ќе останат без напојување со електрична енергија.

dobivaj vesti na viber

Од 8:00 до 13:00 часот, без струја ќе бидат и дел од корисниците од улицата „Салвадор Аљенде“ лоцирани во крајниот горен дел лево од козјите патеки кон Водно во Општина Центар, од 8:30 до 11:30 часот корисниците од селата Љубин, Долно и Горно Свиларе, Рашче, Бојане, Радуша, Дворце, Орашје и Кондово, како и дел од селата Волково и Кучково, а од 8:30 до 12:00 часот корисниците од улицата „7“ во село Батинци.

Во периодот од 8:30 до 12:00 часот, без напојување со електрична енергија ќе бидат и дел од корисниците од улиците „Христо Смирненски“, „Петар Поп Арсов“ и бул. „Партизански одреди“ на потегот од Универзална сала до пресекот со улицата „13ти Јули“, од 8:30 до 14:00 часот делот од корисниците од улицата „Максим Горки“ на паркингот кај Мистер Џек помеѓу булеварите „Климент Охридски“ и „Теодосиј Гологанов“ и зградата бр.11, а од 9:00 до 13:00 часот корисниците од улицата „Јуриј Гагарин“ во Општина Центар.

Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија е изведувањето планирани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа од страна на екипи на ЕВН Македонија АД.

Би можело да ве интересира

Македонија и Бугарија не се договорија за цената на струјата

Кривична од ЕВН за крадците на струја во Арачиново ќе нема во следните година дена додека не се реконструира мрежата

Орце Костов

Француската влада најави продолжување на тарифниот штит во 2023 година, со зголемување ограничено на 15 отсто за гасот и електричната енергија

Владата предлага продолжување на кризните состојби со топлинска и со електрична енергија

Ана Ололовска

Комисија од Центар ги запишува покривите што летаа во невремето и поплавените простории

Румен Радев: Сè додека има службена влада, Бугарија нема да има режим за струја

Горан Наумовски