Делегација на СДСМ на Конгресот на Партијата на европски социјалисти

Од:

Делегација на СДСМ, предводена од претседателот Зоран Заев учествува на Конгресот на Партијата на европски социјалисти (ПЕС) којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија.

Во состав на делегацијата на СДСМ, покрај претседателот Заев се и заменик претседателката Радмила Шекеринска, потпретседателот Дамјан Манчевски и секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Јован Деспотовски.

Партиската делегацијата на СДСМ денеска во Будимпешта оствари средба со делегација на Лабуристичката партија од Велика Британија, предводена од генералниот секретар Иан МекНикол.

На средбата беше потврдена поддршката на Лабуристичката партија за СДСМ. Делегацијата на СДСМ ги повтори позициите на опозицијата и граѓанскиот сектор во рамки на разговорите коишто се одржуваат со посредништво на ЕУ и САД барајќи решенија за излез од длабоката политичка криза во којашто се наоѓа Македонија.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев уште еднаш акцентираше дека само преодна влада може да создаде минимум услови за организирање и одржување на фер и демократски избори во Република Македонија.

Во текот на денешниот ден претседателот Заев се сретна и со претседателот на Демократската партија на Србија, Бојан Пајтиќ. Во моментов во тек е средба со делегација на француската Социјалистичка партија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Ана Ололовска

Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

(ВИДЕО) Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Ана Ололовска

СДСМ: Продолжуваме со вистинска грижа за граѓаните, укината дополнителната акциза за горивата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − one =