Дел од Сарај е без струја, жителите на Грчец влегле во системот на ЕВН и направиле хаварија

Од:

Заради противзаконските манипулации во мрежата направени од засега непознати лица од селото Грчец, кои довеле до хаварија во дистрибутивниот систем, поради што без снабдување со електрична енергија останале и корисниците на дел на територија на Сарај информираат од ЕВН елекстродистрибуција.

– По сериозниот дефект кој настана четвртокот наутро како последица на нелегално и неконтролирано контуинирано користење на електрична енергија од жителите на Грчец, селото имаше целосен прекин на испорака на електрична енергија. Истовремено, компанијата додава и дека синоќа во доцните часови, дел од мештаните го вратиле снабдувањето со тоа што насилно и противправно влегле во енергетските објекти во сопственост на Електродистрибуција, а со тоа предизвикале огромна и неповратлива штета на целиот дистрибутивен систем во регионот се вели во соопштението.

Од таму велат дека Електродистрибуција е на терен со придружба на полиција и се обидува да го врати напојувањето што поскоро на што е можно повеќе корисници.

Би можело да ве интересира

Без напон два далекувода за трафостаниците „Аеродром“ и „Исток“, на терен екипи на Електродистрибуција

Предраг Петровиќ

Обвинителен акт за петмина наркодилери во случајот „Грчец“, се бараат екстрадиции од Дубаи, Хрватска и од Шпанија

Катерина Ѓуровски

Пронајдено детето што беше пријавено за исчезнато во Сарај

А1он

Елиминирањето на конкуренцијата во изборот за универзален снабдувач граѓаните ќе ги чини стотици милиони евра повеќе за сметки за струја

А1он

Универзалниот снабдувач избран без да се овозможи конкуренција, граѓаните ќе плаќаат милиони евра повеќе за струја

А1он

За универзален снабдувач прифатена понудата на ЕВН Македонија електроснабдување ДООЕЛ Скопје и ЕВН Македонија АД Скопје