Дехари: Управата за финансиска полиција работи без опрема за следење

Од:

Заменик-директорот на Управата за финансиска полиција Берат Дехари на денешната седница на собраниската Комисија за надзор над спроведувањето на посебната истражна мерка следење на комуникациите од страна на МВР, Управата за финансиска полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана рече дека Управата за финансиска полиција повеќе од една година работи без опрема за следење.

dobivaj vesti na viber

– Од законските измени од 2015 со кои сме вметнати во базата на МВР и Финансиската полиција, ние работиме без соодветна апаратура за работа, рече Дехари.

Претседателот на Комисијата, Емил Димитриев најави поактивен однос на ова собраниско тело за разлика од минатото.

– Во среда ќе има заедничка средба со Комисијата за надзор на УБК и странскиот експерт Рајнхард Прибе. Од лани е отворена дискусија за реформи во овој сектор и за тоа ќе разговараме. Тие реформи на крај ќе бараат законски измени. Правиме план за посета на институциите за кои сме надлежни и очекувам проактивен однос, рече Димитриев.

На денешната седница членовите на Комисијата едногласно го усвоија Деловникот за работа, за кој имаше само ситни технички забелешки. На седницата присуствуваа и претставници на Министерството за внатрешни работи, Управата за финансиска полиција, Царинската управа и Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Обвинителството над две години истражува за сметководителката која со допишување нули извлекувала пари од ФФМ

Аднан Џаферовски можен нов директор на Финансиска полиција: Немам разговарано за таа работа, би ја прифатил функцијата

Кристијан Ландов

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против обвинителите кои беа дел од претресот минатиот месец

Катерина Павлова-Николовска

Финансиска полиција го враќа ударот: Поднесена претставка до Јовески против Русковска, претресот бил неоснован

Маја Илиевска-Пачемска

Тивка војна меѓу Обвинителството и финансиската полиција: Русковска ја претресла архивската книга на Управата

Маја Илиевска-Пачемска

Обвинителството прави претреси во Финансиската полиција, директорот Муареми со исклучени телефони

Кристијан Ландов