ЦУК: Успешна потрага по лице кое се лизнало на Водно

Од:

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имало вкупно 1.647 повици на Единствениот број за итни случаи 112. Од нив „реални“ повици биле 37,95 отсто, а 62,05 отсто биле за други потреби на граѓаните што не биле итни. Кон Полиција биле упатени 44,63 отсто, кон итната медицинска помош 47,11 отсто, а кон пожарникарите 2,48 отсто од реалните повици.

На Единствениот број за итни случаи 112 вчера попладне била добиена пријава, во која родител побарал помош за синот, кој одејќи на прошетка по Водно, се лизнал и најверојатно паднал и повеќе не се јавувал. Телефонот му бил исклучен, а тој не знаел точно во кој дел може да се наоѓа синот.

– Од ЦУК веднаш биле известени службите од Црвен крст за натамошна постапка. Во 14.55 часот од страна на Црвен крст е добиено известување дека лицето е лоцирано и дека веќе е со неговиот родител на Средно Водно и дека се е успешно завршено, соопшти ЦУК.

Би можело да ве интересира

Општина Дебар бара од ЦУК да помогне во гаснење на два пожара од воздух

ЦУК: Пронајдени изгубените велосипедисти на Беласица

ЦУК: Девет пожари на отворено, два се уште активни

Пожарот во тетовско Вешала се проширува, се бара итна воздушна поддршка

Катерина Ѓуровски

ЦУК: Два пожара на отворено во последното деноноќие, 1 853 повици на 112

Џафери: Нема друг начин освен директорот на ЦУК да заврши со разрешување