Црквата на Чешка и Словачка ја призна МПЦ како „Православна црква на Северна Македонија“

Од:

Светиот синод на Црквата на Чешката Република и Словачка минатата недела одлучи да ја признае „автокефалноста“ на „Православната црква на Северна Македонија“.

По неочекуваното признавање на „автокефалноста“ доделена од Патријаршијата на Србија на Црквата на Северна Македонија од страна на Патријаршијата на Романија пред неколку дена, црквата на Чешка и Словачка исто така го признава неканонскиот потег на Патријаршијата на Србија во врска со статусот на црквата на балканската земја, објавија од Црквата на Чешка и Словачка.

Според соопштението, Светиот синод на Црквата на Република Чешка и Словачка „бил информиран за писмата на вселенскиот патријарх Вартоломеј во врска со обновувањето на евхаристиското заедништво со епархиите на Северна Македонија, како и за писмата на српскиот патријарх Порфириј за реинтеграција на Црквата во Северна Македонија, во канонската структура на Православната Црква на Србија и за доделување автокефалност на Православната Црква во Северна Македонија со Патријаршискиот и Синод Томос на 20 мај 2022 година“.

Во соопштението на Светиот Синод на Црквата на Чешката Република, не се споменува Црквата Северна Македонија како „Охридска архиепископија“.

Се потсетува дека Светиот и Свет Синод на Вселенската Патријаршија на 9 мај објави дека ги прифаќа хиерархијата, свештенството и народот на оваа црква (Охридска архиепископија) под архиепископот Стефан во евхаристиско причестување“.

Тој појасни дека на Црквата на Србија и е оставено да ги регулира административните прашања меѓу неа и Црквата во Северна Македонија, притоа јасно ставајќи до знаење дека го исклучува терминот „македонски“ и кој било друг дериват на зборот „Македонија“ и го признава името на црквата како „Охрид“.

Би можело да ве интересира

Осветена првата македонска православна црква во Хрватска „Св. Злата Мегленска“

ПОА на Вранишковски ќе се интегрира во Синодот на Македонската православна Црква – СПЦ донесе одлука

Извештај на Стејт департмент за верските слободи во Северна Македонија

Лидерите на петте верски заедници предлагаат повлекување на предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост

Ана Ололовска

МПЦ го почна обединувањето со ПОА на Вранишковски, распределбата на епархиите ќе биде усогласена со српската црква

Синодот утре одлучува за обединување на МПЦ со ПОА на Вранишковски

Катерина Павлова-Николовска