Чулев обвинува дека СДСМ и ДУИ блефираат дека се расправаат, а коалицијата „им блеска во полн сјај“

Од:

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, преку Фејсбук реагира за поништеното решение за назначување началник на СВР Тетово.

dobivaj vesti na viber

„Владата на денешната седница го поништи решението кое го потпишав за назначување на началник на СВР Тетово. Ова место беше едно од 15-те места кои ми следуваат согласно Законот за влада, како министер во техничката влада.

Истата ваква одлука со која владата првично го поништи ваквото решение, претходно од моја страна беше обжалена до Државната комисија за спречување на корупција која констатираше дека Владата направила пропуст при поништувањето на решението и првичната одлука на Владата ја поништи. Но и покрај ваквиот заклучок од ДКСК, Владата денес повторно носи иста одлука.

Со денешното силеџиско постапување повторно е прекршен Законот за влада, а дополнително денешната одлука предложена од страна на ДУИ, а аминувана од страна на СДСМ е уште еден доказ дека нивната коалиција блеска во полн сјај. ДУИ и СДСМ имаат спротивставени мислења само во јавноста и тоа е само еден блеф. Нивниот меѓусебен однос на владините седници фукционира идеално и без никаква пречка.

Во оваа прилика ја информирам јавноста дека во однос на денешното постапување на Владата, во текот на утрешниот ден ќе поднесам кривична пријава, но и за ваквиот упад и мешање во работата на Министерството за внатрешни работи ќе бидат запознати и претставниците на меѓународната заедница“, напиша Чулев.


Би можело да ве интересира

МВР: Доколку има злоупотреба, ВМРО ДПМНЕ нека бара одговорност од тогашниот министер Чулев

А1он

Спасовски ќе ја преиспитува деветмесечната работа на Чулев во МВР

Маја Илиевска-Пачемска

Чулев: МВР е заложник на политички игри, а вработените жртви на политичките одмаздувања

Ана Ололовска

Владата ја поништи паричната казна која Чулев ја прифати за советникот кој нападна началник

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Суспендиран советникот на Чулев кој нападна началник, МВР му поднесе и кривична пријава за насилство

Кристијан Ландов

Управниот Суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Ана Ололовска