Чулев: МВР на Спасовски извршило неправилен избор, „Индустри сервис“ има неправилно пополнета спецификација

Од:

И денес продолжуваме со објавување докази за милионски тендер преку кој се исцрпуваат средства од буџетот на Министерството за внатрешни работи за набавка на храна за компанијата „Индустри сервис“. Компанија блиска до Оливер Спасовски, кој, наместо да обезбеди соодветно услови за работа на полициските службеници, спроведува сомнителни тендери фаворизирајќи една компанија, изјави Наќе Чулев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Станува збор за процес за спроведување јавна набавка, спроведен на чуден и крајно сомнителен начин. Имено, ‘Индустри сервис’ понудила производи од производители што ги нема на пазарот ниту по грамови ниту по асортиман. Наместо фотографии и примероци од производители, ‘Индустри сервис’ доставувале изјави од производители дека може да произведат производи што ги немаат во нивната палета на производи на пазарот. Но, притоа нема доказ дали тие ќе бидат доставени во фаза на реализација на набавката во согласност со потребите на договорниот орган или за нив ќе се користи замена, односно истите производи што ги доставиле фирмите конкуренти и за што биле исклучени во евалуација.

Комисијата на Министерството за внатрешни работи уште во првата фаза на одлучување покажала пристрасност кон „Индустри сервис“. Економските оператори, конкуренти на „Индустри сервис“, биле исклучувани поради неусогласеност во делот на личните податоци за вработените при разните потврди, како дипломи, уверенија и лични документи, односно тие биле отфрлани на овој начин. За ова Државната комисија утврдила пропусти и враќала кај МВР на повторно постапување поради неправилна евалуација. Но, пристрасноста не завршила тука.

Тој додаде дека во конечното решение „Индустри сервис“ не е правилно избрана, има неправилно пополнета техничка спецификација, каде што наведуваат увозници наместо производители и ова им било укажано во жалбите што се поднесени од другите понудувачи.

„Ваквиот начин на спроведување на јавната набавка отвора сомнеж дека во текот на целата постапка од страна МВР и на Оливер Спасовски се фаворизира компанијата ‘Индустри сервис’, а на целиот процес уште поголема дамка фрла фактот што самиот Оливер Спасовски бил на камен-темелникот на фабриката на „Индустри сервис“, каде што е фотографиран со нејзиниот сопственик.

Се поставува прашањето дали блискоста со Спасовски помогнала „Индустри сервис“ да биде добитник на двата тендери од над 13 милиони евра? Дали другите економски оператори се шиканирани во постапката поради блискоста на министерот за внатрешни работи со сопственикот на „Индустри сервис“?

Индициите и сомневањата изнесени на досегашните прес конференции отвораат и простор за надлежните институции да постапат и да утврдат кршење на законите, кои се направени од страна на комисијата и одговорните лица во МВР“, порача Чулев.

Би можело да ве интересира

Приведени скопјанка и штипјанец поради сомнение за нелегален ископ на предмети од културно наследство

Ана Ололовска

Приведен криумчар, пронајдени 10 мигранти

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци од липковско

Ана Ололовска

Уапсен насилник, баран со потерница за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

Двајца приведени, превезувале огревно дрво без документи

Ана Ололовска

Приведени тројца крадци во Битола, расчистени пет кривични дела

Ана Ололовска