Четворица лаборанти од Клиничката болница во Штип позитивни на Ковид-19

Од:

Четворица лаборанти од лабoраторијата во Клиничка болница-Штип се заразени со коронавирусот. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Георгијев ја потврди информацијата и вели дека од вчера во изолација се и петмина нивни колеги од болничката лабoраторија, бидејќи имале контакт со заразените.

– Во договор со Здравствениот дом „Панче Караѓозов“, лабораториските анализи за пациентите ќе се прават кај нив, додека за пациентите кои се хоспитализирани на Инфективното одделение, но и на останaтите одделенија во болницата, ќе се прават во лабораторијата од страна на кадарот, кој не замина во изолација, рече Ѓеорѓијев.

Во моментов десет здравствени работници во Клиничка болница-Штип се позитивни на Ковид-19, од кои две лекарки, четири медицински сестри и четворица лаборанти.

Би можело да ве интересира

540 казни за неносење маска

Во Скопје 12 нови жртви на Ковид-19 и 439 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски

1.100 новозаразени со коронавирус, починале уште 30 луѓе

Жарко Настоски

Во македонските болници се лекуваат 1.286 пациенти заразени со коронавирусот

Жарко Настоски

Нема потврда дека лекот фавипиравир има ефекти во лекување на ковид, вели Филипче

Жарко Настоски

Вакцините за Ковид-19 ќе пристигнат кај нас во првите два до три месеци од следната година