Четириесет години од упокојкувањето на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Доситеј

Од:

По повод 40 години од Блаженото упокоение на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј, прв Архиепископ на возобновената Охридска Архиепископија во МПЦ), на празникот „Јавување на Чесниот Крст во Ерусалим“ во Црквата Св. Богородица Перивлепта утре ќе се служи света заупокоена литургија.

По заупокоената литургија што ќе започне од 9 часот, ќе се служи парастос на кој ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г.Тимотеј.

Поради настанатата состојба со корона вирусот Ковид-19, од Дебарско – кичевската епархија ги известуваат верниците дека доколку сакаат да дојдат и присуствуваат на богослужбата ќе мора да се придржуваат кон мерките на Владата за спречување и ширење на вирусот, што подразбира носење на заштитна опрема (маска, марама, шал и слично), како и држење на определеното растојание.

Би можело да ве интересира

Вечерна молитва и литија во Скопје во пресрет на празникот Рождество на Пресвета Богородица

А1он

Промоција на книгите проповеди – „Слова за Словото“ од г.г. Стефан

Ана Ололовска

Не слушајте го попот Стеван од Битола, туку вакцинирајте се – им порача МПЦ-ОА на верниците

Жарко Настоски

Без традиционалните торжества Струга ќе биде осветена со моштите на Свети Георгиј

Ана Ололовска

Г.г. Стефан: Повикуваме на прифаќање на мерките, чување на здравјето, навремено примање лекови и вакцини, да се оддадеме и на постојана молитва

Ана Ололовска

Филипче на средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ: Сите треба активно да придонесат во битката со пандемијата

Жарко Настоски