Честитка од Пендаровски за Водици

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани коишто го прославуваат празникот и до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г. г. Стефан.

„Имам особено задоволство и чест да Ви го честитам големиот христијански празник, Богојавление – Водици, и да Ви посакам да го поминете во добро здравје, исполнети со радост и среќа. И годинава на големиот празник повторно ќе ја посведочиме светата тајна на крштевањето. На величествените собири покрај нашите води, како што се полни бреговите со верници така и нашите срца да бидат исполнети со вера, надеж и љубов. Нека Богојавление – Водици ни даде сила, смирение и добра мисла за да се соочиме со сите искушенија кои ни претстојат во годината која штотуку започна и заеднички да работиме на просперитетот на нашата татковина и благосостојбата на сите наши граѓани. Да бидеме грижливи и милосрдни и да си даваме поткрепа едни на други, постојано дарувајќи љубов и ширејќи позитивна енергија. Нека ни е честит и вековит големиот христијански празник! Бог се јави“, стои во честитката на Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Реакција на Изборниот штаб на Пендаровски на изјавата на Дафина Стојановска

Пендаровски во Кавадарци: Силјановска-Давкова е личен избор на Мицкоски, на 24 април одлучуваме дали државата ќе продолжи напред

Орце Костов

Пендаровски: Сакаат да ги поништат сите договори и да почнат сè од почеток, да не ве лажат, тие имаат само план за власт

Предраг Петровиќ

Пендаровски во Аеродром: Дали Мицкоски се кандидира за шпицен премиер или е кандидат за судија или обвинител

Катерина Ѓуровски

Пендаровски со Сојузот на борци: Оваа држава е изградена од партизаните, сите мора достојно да го почитуваме вториот Илинден

Предраг Петровиќ

Пендаровски му одговори на Мицкоски: Еве со кого ја водам кампањата