Церар: Се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори во март

Од:

Оптимист сум дека ЕУ ќе ги исполни своите ветување и се надевам дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори за членство во март, изјави денеска словенечкиот министер за надворешни рабори Миро Церар, пред почетокот на Конференцијата во Солун посветена на европските перпесктиви на земјите од Западен Балкан.

-Убеден сум дека Северна Македонија и Грција напарвија историски напредок со потпишувањето на Преспанскиот договор. Северна Македонија покажа политичка мудрост и храброст и подготвеност за реформи. Нема сомнеж дека на Северна Македонија ќе и биде одобрен старт на преговорите, потенцира Церар.

Тој оцени дека Албанија, исто така, постигнала напредок, пред се, во процесот на ветинг, па затоа се надева дека на двете земи ќе им биде одобрен почеток на преговорите за членство во март.

-Словенија силно ги поддржува Северна Македонија и Албанија за почеток на процесот на преговори. Тоа е особено важно за граѓаните на двете земји, нагласи Церар.

Би можело да ве интересира

Фон дер Лајен со нов план за закрепување на ЕУ од Ковид-19

А1он

Јирген Ригтерник нов претседател на Европска банка за обнова и развој

А1он

Димитров: Ако се држиме до Договорот нема начин македонскиот идентитет да биде во судир со европските вредности

Ана Ололовска

Жбогар: Не очекувам изненадувања во содржината на документот за преговарачката рамка

Ана Ололовска

Што содржи нацрт преговарачката рамка на ЕУ со С. Македонија?

Ана Ололовска

Димитров: Колку се поголеми пречките, толку поголема ќе биде радоста за успехот

Ана Ололовска