Бугарското МНР го осуди сквернавењето на спомен плочата на загинатите бугарски туристи во несреќата на бродот „Илинден“

Од:

Министерството за надворешни работи на Бугарија длабоко жали за повторениот чин на сквернавење на спомен плочата на 15-те бугарски туристи кои загинаа во несреќата со бродот „Илинден“ во 2009 година во Охрид, објави прес-центарот на министерството.

dobivaj vesti na viber

Според ставот на бугарското Министерство, таков однос кон споменот на невините жртви од трагичниот инцидент е неприфатлив.

– Очекуваме властите во Република Северна Македонија да преземат брза акција за откривање на сторителите и да ги изведат пред лицето на правдата, како и враќање на спомен плочата во автентична форма, се вели во ставот од бугарското МНР.

Бугарската амбасада во Скопје, денеска веднаш испрати протестна нота до Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, во која се изразува ставот на Бугарија, информира дописникот на МИА од Софија.

Би можело да ве интересира

Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри

А1он

Најдени и одземени рибарски мрежи во Охридско Езеро

А1он

Повторно опожарена трска во Охридско Езеро

А1он

Бугарското МНР не е информирано за француската иницијатива

А1он

Министерката Стефоска и градоначалникот Пецаков за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

А1он

Нивото на Охридското Езеро се спушти на дозволениот минимум