Со графити нагрдена спомен-плочата пред паметникот посветен на жртвите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Од:

Непознати сторители со испишани графити ја нагрдиле спомен плочата поставена пред паметникот на бугарските туристи кои трагично настрадаа во бродската несреќа на Охридското Езеро.

На таблата пред споменикот се забележуваат испишани графити, но самиот споменик или таблата не е оштетена.

Споменикот што се наоѓа во неспоредна близина на Студенчишкиот канал беше откриен минатата година, на 11-годишнината од бродската несреќа во која загинаа 15 туристи од Бугарија.

Несреќата се случи на 5 септември 2009 година во 10:30 часот, кога потона бродот „Илинден“ што со 57 патници сообраќаше на релација од Охрид за Свети Наум. „Илинден“ се преврте и потона на околу 250 метри оддалеченост од брегот на езерото, кај автокампот „Елешец“.

Осум од жртвите беа жители на општина Антон, четворица од општина Пирдоп и по еден од општините Златица, Мирково и Рибарица.

Би можело да ве интересира

Запленети 13.203 петарди во Охрид

А1он

Бочварски: Со анексот само се продолжува рокот за изградба на автопатот Кичево – Охрид, нема дополнителни трошоци

А1он

Во Охрид се промовира проектот „Една точка за услуги“

А1он

ВИДЕО: Охридските угостителски објекти останаа полупразни по новите ковид мерки

Кристијан Ландов

Влада: До крај на 2023 треба да завршат работите на автопатот Кичево – Охрид

А1он

Пешак загина во сообраќајка на стариот пат Охрид – Струга

А1он