Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

Од:

Министерството за надворешни работи на Бугарија соопшти дека властите во земјата на никаков начин не учествувале во подготвувањето на нон-пејперот за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.

Дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на соопштението од бугарското Министерство за надворешни работи, информира дека оттаму истакнале дека не се официјално известени за таков документ, ниту пак дека учествувале во неговата подготовка и поради тоа не можат да ја коментираат неговата автентичност и содржина.

Би можело да ве интересира

Стоев: Очекуваме Македонија да покаже политичка волја за надминување на разликите

А1он

Советот за безбедност на бугарската Влада следната недела ќе ја анализира политика кон С. Македонија

Ана Ололовска

Честитка од бугарскиот министер за надворешни работи Стоев по повод Денот на независноста

А1он

Бугарското МНР му врачи протестна нота на привремениот шеф на амбасадата во Софија поради отстранување на бугарското знаме во Битола

А1он

Тонин: Ќе се обидеме да им кажеме на нашите бугарски пријатели дека и во нивен е интерес е С. Македонија да стане членка на ЕУ

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди сквернавењето на спомен плочата на загинатите бугарски туристи во несреќата на бродот „Илинден“

А1он