Брњчаревски: Татко ми без размислување ми го даруваше својот бубрег, за да го спаси мојот живот

Од:

„Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот. По трансплантацијата ми е многу подобро. Повеќе не одам на дијализа, а повеќе време имам за другарите и семејството. Задоволен сум од целиот третман на лекарите кои се грижеа за мене. Пред две години трчав на маратонот во Охрид. Наредната година повторно ќе се пријавам затоа што знам дека можам! Имам повеќе сила и мотивиран сум“, вели деветнаесетгодишниот Христијан Брњарчевски од Скопје со ретката болест Алпорт синдром.

Информацијата за една од успешните трансплантации ја пренесе на неговата „Фејсбук“ страница министерот за здравство Венко Филипче.

„За три години, на Клиниката за нефрологија изведовме 55 трансплантации на бубрези, пациентите имаат нова шанса за квалитетен живот“, пренесува тој.

Би можело да ве интересира

Филипче: Заштитните мерки кои се во Собранието мора итно да се усвојат

Жарко Настоски

Ќе биде предложено дел од јавната администрација да работи од дома

Искра Манојлоска

Од над 20 луѓе на состанок на ВМРО-ДПМНЕ, ниту половината не носат маски

А1он

Здружение Нефрон: Да се зголеми бројот на кавадеричните трансплантации, секој кој ќе обезбеди орган да биде трансплантиран

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Црни рекорди по бројот на нозаболени, Филипче мора да даде оставка

А1он

Инфектолози од Инфективна клиника и болницата „8 септември“ дале отказ

Ландов