Брима Галуп ги демантира лагите на Момироски, „Курир“ и „Нетпрес“, анкетата во која имаат предност СДСМ и Беса ја спровеле тие и е точна

Од:

Агенцијата „Брима Галуп“ ги демантира медиумите кои објавија дека анкетата со водство на СДСМ и Беса од 6,2 отсто пред ВМРО-ДПМНЕ не била спроведена. Од агенцијата објаснуваат дека не ја објавиле анкетата, но ја спровеле во наведениот период.

dobivaj vesti na viber

„Ве известуваме дека БРИМА четири пати годишно редовно спроведува Омнибус истражување повеќе години. Во рамките на ова истражување е и секцијата за социо-политички стандардизирани прашања во рамки на Политичкиот Барометар на БРИМА. Овие податоци кои се сопственост на БРИМА ги нудиме на потенцијални клиенти кои се заинтересирани за нив. Истражувањето во јунскиот бран се спроведе од 5 до 14 јуни 2020 со телефонска анкета (CATI) со национално репрезентативен примерок N= 1174 испитаници на возраст 18+ години. Понудата ја прифати еден од клиентите со ексклузивно право на користење и објавување. Наводите дека Брима воопшто не спровела анкета не се точни. Уште еднаш објаснуваме дека Брима не ја објавила анкетата а истата ја спровела во наведениот период. Дополнително Брима на 05 Јули 2020 има пратено до сите медиуми информација – корекција во која се појаснува точниот датум кога анкетата е спроведена“, стои во реакцијата на агенцијата „Брима Галуп“.

Дописот на Брима доаѓа откако уредникот на емисијата „Заспиј ако можеш“, Горан Момировски во емисијата објави дека медиумите објавиле лажна анкета и побара да се поведе постапка за медиуми поради како што кажа, непочитување на Изборниот законик.

Потоа, ваквата информација беше реобјавена на повеќе портали како „Курир“, „Нетпрес“, „Јавно“, „Вечер“ со сензационалистички наслови како „Брима Галуп воопшто не спровела анкета, “водството“ на СДСМ е измислено!“, „Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ ‘води’ само на непостоечки анкети“, „Момироски ексклузивно: Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ ‘води’ само на непостоечки анкети! (Видео)“.

Би можело да ве интересира

Рејтингот на Бајден на највисоко ниво од почетокот на јуни

А1он

Гаревски испитува за паниката и стравот од битолскиот земјотрес од минатиот месец и скопскиот од 1963

Маја Илиевска-Пачемска

Анкета на Рејтинг: 52,5% од граѓаните на Скопје се согласуваат дека состојбата во градот е подобрена во последните 4 години

Катерина Павлова-Николовска

Анкета: Американците се подготвени да примаат пониска плата, само да работат од дома

Анкета на „Брима“: СДСМ и Зоран Заев со најголема доверба од граѓаните

Ана Ололовска

Анкета на Фејсбук: Македонските граѓани би ја избрале руската вакцина „Спутник“ против Ковид-19

Мери Јордановска