Божиќен добротворен концерт за оргуљи

Од:

Амбасадата на Италија и католичката Бискупија во Скопје вечерва организираат Божиќен добротворен концерт за оргуљи во просториите на католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“.

Концертот ќе го одржи реномираната италијанска органистка со богато музичко искуство во и надвор од Италија, Валентина Лонго. Концертот ќе трае околу еден час, а потоа, во дворот на катедралата ќе се одржи добротворен базар со италијански продукти.

Приход од концертот ќе биде наменет за добротворни цели, поконкретно за активностите на СОС Детско Село – Македонија, здружение кое повеќе од десет години работи со дечиња сираци или пак деца од социјално најзагрозени семејства.

Би можело да ве интересира

Семејството Бајден им го честиташе Божик на православните верници во САД и светот

Православните христијани го слават Рождеството Христово – Божик

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Ана Ололовска

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 − 11 =