Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Од:

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот меѓу двете држави кој беше потпишан денеска во Преспа.

– Ги поздравувам премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и нивните министри за надворешни работи, за важниот и храбар чекор кој заедно го направија денеска, напиша Борисов на Фејсбук.

– Договорот за спорот за името го отвора патот на Република Македонија кон ЕУ и НАТО. Бугарија секогаш го поддржувала нашиот сосед по овој пат. Најважно сега е граѓаните на сите земји на Балканот да сфатат дека овој договор не води кон територијални претензии или идни проблеми, напротив – ќе ни помогне да живееме заедно подобро, пишува Борисов.

Би можело да ве интересира

Бугарија од понеделник се затвора за патниците од Холандија, Малта, Андора и Грузија заради Ковид-19

Ана Ололовска

Нинова за првата средба со „Има таков народ“: Имаме повеќе заеднички интереси, отколку разлики

Ана Ололовска

Фич го потврди позитивниот кредитен рејтинг на Бугарија

Ана Ололовска

Нинова: Без БСП нема стабилна влада

Ана Ололовска

Продолжуваат консултациите за новата бугарска влада организирани од „Има таков народ“

Ана Ололовска

Радев ги почна консултациите за формирање на новата бугарска Влада со „Има таков народ”

Катерина Павлова-Николовска