Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Од:

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија и Република Албанија со ЕУ, но ќе инсистираме тие да ги почитуваат добрососедските односи. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на неговиот „Фејсбук“ профил.

-Бугарија е постојана во поддршката за европската перспектива на земјите од Западниот Балкан со оглед дека процесот на присоединување е клучен двигател за реформи и стабилност во регионот. Бугарија ја поздравува и поддржува препораката на ЕК за започнување на претпристапните преговори како со Република Северна Македонија, така и со Албанија. Во исто време, Бугарија не треба да дозволи интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ да биде придружена со европско легитимирање на анти-бугарска идеологија спонзорирана од државата, напиша на „Фејсбук“ премиерот Борисов.

Би можело да ве интересира

Бугарски пратеник позитивен на Ковид-19, цел Парламент ќе биде тестиран

Ана Ололовска

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

А1он

СЕ: Бугарија да биде поактивна во борбата против расизмот и родовите стереотипи и да ја зголеми слободата на медиумите

Ана Ололовска

ЕК: Не ја доведувајте во прашaње ЕУ, ќе ја победиме и оваа криза

А1он

Борел: Пристапните преговори со Северна Македонија се вистинската одлука на ЕУ, честитки и за членството во НАТО

А1он

Влада: Развиореното македонско знаме во седиштето на НАТО е симбол на сигурна и просперитетна иднина на нашата земја

Предраг Петровиќ