Бојан Стојаноски: Бајден има плата од 31.000 евра, а Ковачевски и Груби ќе плаќаат 36.500 евра месечно за надзорник

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден ќе има плата од 33.000 долари односно околу 31.000 евра, а надзорникот во проектот на „Бехтел и Енка“ ќе заработува 36.500 евра месечно, обвини пратеникот Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ во кавгата со премиерот Димитар Ковачевски во Собранието на седницата за пратенички прашања.

– Ова е дел од договорот каде што Ковчаевски и Груби презеле обврска да исплаќаат плата од 36.500 евра месечно на луѓе кои се задолжени за надзор. Претседателот на САД, Џо Бајден има плата од 33.000 долари месечно, директорот на НАСА зема плата од 16.790 долари месечно. Па што ќе работат тие ваши инженери? Затоа што сакате и од тие да украдете, во договорот не ви е утврдено колку лица ќе бидат ангажирани на оваа позиција за која се бараат минимум пет лица.

Нема да добиеме одговоор затоа што одговорот е во договорот што го склучиле господата од власта, ќе плаќаат некому по 36.500 евра за месец на некој што ќе прави надзор. Тие проекти треба да се градат, но не треба преку експерименти со кои ќе се испокрадат многу пари – рече Стојаноски.

Би можело да ве интересира

Собранието ги избра составот на Буџетскиот совет на Собранието и на Советот на Собранискиот канал

До недела на полноќ треба да биде избрана новата влада, Мицкоски ги очекува предлозите за министри од коалициските партнери

Бајден ја продолжи националната вонредна состојба за Западен Балкан

Горан Наумовски

ВИДЕО: Бајден повторно се „изгуби“, залута во празно па им салутираше на Зеленски и Мелони

Милошоски, Митрески и Бендевска избрани за потпретседатели на Собранието

Горан Наумовски

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието

Горан Наумовски