(ВИДЕО) Богоев: Голем интерес за Еко – акцијата на Карпош, приклучете се

Од:

Во сабота, 13.04.2019 година, од 10:00 часот, Општина Карпош организира голема еко – акција за чистење. Денеска, градоначалникот Стефан Богоев ги повика сите граѓани, здруженија, институции да се приклучат кон акцијата и информираше за собирните пунктови:

1.Кеј на Вардар (две собирни места):
•10:00 часот, под х. „АлександарПалас“, кај фитнес зоната;
•10:00 часот, крај на бул. „Илинден“ (патеката што води до мостот „Газела“);
2.Министерство за економија (ул. „Јуриј Гагарин“ бр.15);
3.Бул. „Партизански одреди“ (четири собирни места):
•10:00 часот, кај автобуска постојка и пекара „Мал Одмор“ (спроти Симпо);
•10:00 часот, пред Симпо;
•10:00 часот, кај мостот „Обединети нации“ (кај воените кули);
•10:00 часот, спроти воените кули, кај трите бели кули.
4.Платото на Млечен, пред „Ли“ кафе;
5.Т.Ц Лептокарија (на коцка, пред кафе бар „Ревија“ );
6.Порта Влае (на плоштад „Делфина“).

До овој момент се приклучија голем број институции, јавни претпријатија и општествено одговорни субјекти. Кон акцијата се приклучија: ЈП Паркови и зеленило, ЈП Комунална хигиена – Скопје, Министерството за животна средина и просторно планирање, Лајонс Дистрикт 132 Македонија, Е-марк Македонија, Енекод, Центар за социјални иновации БЛИНК 42 – 21, Acibadem Sistina, Лабораторија Аvicena, групата DNK, Друштво за управување со отпад НУЛА ОТПАД, здружението Екоскоп, Црвен крст – Карпош, Зоолошка градина – Скопје, приватна детска градинка Колорес, Пакомак, Sunilens и Прокредит Банка.

Во изјавата за медиумите, градоначалникот Богоев се осврна и на опожарениот дел на Кејот на Вардар (во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“).

– Преземаме иницијатива за целосно чистење на овој дел, заедно со Градот Скопје и јавните претпријатија. Исто така, преку повик ќе ги повикаме сите општествено одговорни фирми, градежни компании, да се приклучат во чистењето на овие депонии кои со години претставуваат рак – рана на овој дел од нашиот град, рече Богоев.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Станивуковиќ: Град Скопје и Општина Карпош реконструираат клучни сообраќајници во општината

Ана Ололовска

Богоев на Ифтар вечера во пресрет на Рамазан Бајрам

Ана Ололовска

ЕУ карванот тргна од Карпош

Ана Ололовска

Со емоционално учење до поквалитетно образование

Ана Ололовска

Хуманитарна акција „Подај рака- донирај за својот сосед“

Ана Ололовска

Германски искуства за пренамена на јавните запуштени површини

Ана Ололовска