Благајничка во Институтот за јавно здравје украла половина милион денари

Од:

Благајничка во Институтот за јавно здравје украла половина милион денари, пари што ги уплаќале пациентите во Институтот, соопшти Управата за финансиска полиција.

„Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело затајување, Управата за финансиска полиција до ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против лицето Л.Р. во својство на благајник во ЈЗУ Институт за јавно здравје која со цел да прибави противправна имотна корист за себе во текот на 2016 година во повеќе наврати присвоила доверени парични средства од извршена наплата од пациенти на благајната на Институтот при што затаила 547.329 денари со што го оштетила Буџтот на ИЈЗ“, соопштија од Финансиска.

Би можело да ве интересира

Откриени 16 фирми во кои инспекторот Шуменковски неовластено уништувал храна и пијалаци

Маја Илиевска-Пачемска

„Фала му на Бога што ме откривте, ме спасивте“, се заблагодарувала жената што работела во ВМРО-ДПМНЕ, а плата земала од Централен регистар

Маја Илиевска-Пачемска

Финансиска полиција се засилува, на оглас бара 27 финансиски полицајци

Ана Ололовска

Над 12 тони тутун е одземен од Љуботен, со нелегаленот увоз буџетот е оштетен за над 7.5 милиони евра

Кристијан Ландов

Финансиска полиција за акцијата во Љуботен: Постојат сомневања за криумчарење на стоки и царинска измама

Кристијан Ландов

Финансиска полиција упадна во Љуботен, жителите револтирани

Кристијан Ландов