Без проблем гласаат болните и немоќните во четирите општини од Тиквешијата

Од:

Вкупно 55 болни и немоќни лица имаат можност да гласаат денеска во Кавадарци за претседателските избори, во Неготино право на глас можат да остварат 44 лица, во Демир Капија 33, а во Росоман 13, информираат од општинските изборни комисии.

Гласањето се одвива без проблеми.

Според претседателот на Општинската изборна комисија (ОИК), Зоран Костов, право на глас во Кавадарци имаат вкупно 32.109 граѓани, а ќе се гласа на 59 избирачки места.

Во Неготино, пак, 15.805 граѓани со право на глас утре имаат можност да гласаат на 28 избирачки места. Во Росоман согласно Избирачкиот список се евидентирани 3.358 граѓани со право на глас на 10 избирачки места, а 11 избирачки места ќе бидат отворени во Демир Капија за 3.331 лице.

Би можело да ве интересира

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова