„Беса транс“ негира дека во изгорениот автобус се превезувало резервно гориво и пиротехника

Од:

Агенцијата „Беса транс“ чиј автобус изгоре, а во него загинаа 45 македонски државјани, негира дека се превезувале резерви со нафта или други горива, а немало ниту пиротехнички материјали. Ова е трето нивно обраќање по трагедијата, а втора преку која се бара од медиумите и јавноста да не се изнесуваат шпекулации. Оттаму велат дека само истрагата може да ги даде точните информации за несреќата.

„Како агенција ја известуваме јавноста, како и семејствата на трагично загинатите дека автобусите во никој случај немале никаков багаж со нафта или пиротехника. Ова се шпекулации од страна на оние кои сакаат да ја искористат оваа трагедија. Целосниот капацитет на автобусот бил 450 до 500 литри нафта, само за користење за потребите на автобусот. Уште еднаш ги замолуваме медиумите да не ги користат овие дезинформации со кои уште повеќе ги повредуваат семејствата“, велат од „Беса транс“.

Реакцијата на компанијата доаѓа откако дел од бугарските медиуми објавија, а македонските пренесоа, дека во автобусот имало резервно гориво, поради кое возилото изгорело брзо. Бугарските експерти, меѓу кои Симеон Ананиев, претседател на Здружението на вешти лица за БТВ, кажа дека се стравува дека во автобусот можеби имало и пиротехнички средства кои се запалиле. Ова од одредени портали беше пренесено како фактичка состојба, иако нема потврда од Обвинителството, ниту истрагата.

Би можело да ве интересира

Европратеникот Илхан Ќучук го посети ОУ „Исмаил Ќемали” во Чаир

Ана Ололовска

Филипче: Двајцата пациенти се стабилни, хоспитализирани на Пластична хирургија

Ана Ололовска

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Ана Ололовска

Двајца од повредените во автобуската несреќа денеска се транспортираат во Македонија

Мери Јордановска

ДНК-анализите, изјавите од сведоците и документацијата за автобусот се предадени на бугарското обвинителство

Мери Јордановска

Османи за бугарската НОВА: Тоа што се случи покажува дека сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

Ана Ололовска