Бектеши: Угостителските објекти ќе работат до полноќ

Од:

Министерот за економија, Крешник Бектеши, преку Фејсбук соопшти дека ќе се продолжи работното време на угостителските објекти.

dobivaj vesti na viber

„Донесена одлука за продолжување на работното време на угостителските објекти до полноќ во работни денови и до 1 часот после полноќ за време на викендот“, напиша тој.

Владата на Република Северна Македонија, на денешната 70-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести, донесе измени на Протоколот за отворање и работа на кафетериите и на Протоколот за отворање и работа на угостителски објекти за исхрана со кои овие објекти сега ќе можат да работат според работното време утврдено во нивните лиценци за работа, наместо до 22:00 часот како што до сега беше определено со овие протоколи. Измените на овие протоколи стапуваат во сила со денот на нивното објавување во „Службен весник“.

Би можело да ве интересира

473 новозаболени и тројца починати од Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Осуммина починати и 491 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Тројца починати и 521 новозаразен од ковид-19

Мицкоски повторно e позитивен на коронавирус

Горан Наумовски

590 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска

Десетмина починати и 889 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски