Бакрачески ветува олимписки базен во Охрид

Од:

Кандидатот на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Охрид, Никола Бакрачески, вети изградба на објекти кои ќе му дадат препознатлива димензија на Охрид и ќе го направат град во вистинска туристичка, рекреативна и спортска смисла.

dobivaj vesti na viber

– Во насока на развојот на спортот, веднаш после моето доаѓање на функцијата градоначалник, како прв најзначен проект ќе биде изградба на долгоочекуваниот затворен олимписки базен. Објект според сите стандарди, меѓународни олимписки норми, објект што ќе ги реинкарнира спортовите по кои Охрид беше препознатлив, а тоа се пливањето и ватерполото, рече Бакрачески на денешната прес-конференција, појаснувајќи дека базенот ќе биде изграден во рамки на СРЦ „Атина Бојаџи“, со средства обезбедени од буџетот на Рпеублика Македонија.

Истакна дека во неговата програма со средства од општинскиот буџет предвидена е изградба и на повеќенаменско спортско игралиште во селото Лескоец, двојно тениско игралиште во рамки на СРЦ „Атина Бојаџи“, двете со вредност од 11 милиони денари, како и спортски игралишта за фудбал и одбојка на песок во населбите Воска и Далјан.

Бакрачески денеска уште еднаш нагласи дека манипулации, шпекулации, инсинуации, подметнувања и лажни обвинувања, се страни термини за него кои нема намера ниту да ги коментира, уште помалку да ги практикува, како во минатото така и во текот на предизборна кампања.

– Моја обврска е споделба на позитивни вредности, а тоа се оние вистини кои и во минатото биле носители на тивкиот прогрес низ историјата на Охрид – искреноста, напорната работа, чесноста и фер-играта, толеранцијата и љубопитноста, лојалноста и љубовта кон Охрид, рече Бакрачески.

Во коментар на новинарското прашање во врска со обвинувањата од страна на неговиот противкандидат од редовите на СДСМ за наводно препишана програма за изборите, Бакрачески само истакна дека за да се препише нешто или да се направи копија мора да постои оригинал, за кој рече дека никој досега не го видел.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ закажа протест за 18 јуни во Скопје

Кристијан Ландов

Мицевски: Уследува активна блокада бидејќи Ковачевски и Владата одбија дијалог во четири клучни области за граѓаните и разговор за предвремени избори

А1он

СДСМ: Фарса седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ со штетни одлуки нарачани од Никола Груевски

А1он

Николоски: Од 10 мај почнуваме со активна блокада на Собранието

Искра Манојлоска

ВМРО-ДПМНЕ: Бујар и Ахмети да се договорат дали ја праќале Теута Арифи предлог амбасадор или не и на колку места

А1он

(ВИДЕО) Костовски: Мицкоски освен неконструктивност не покажува ништо друго, изборите ќе бидат во 2024 година

А1он

Leave a Comment

14 + seventeen =