Бајден на „Твитер“ ја поздрави ратификацијата на Протоколот во Сенатот на САД

Од:

Поранешниот американски заменик-претседател Џо Бајден денеска на „Твитер“ изрази силна поддршка за интегрирањето на Северна Македонија во НАТО, откако завчера Сенатот го ратификуваше Протоколот за членство во Алијансата.

dobivaj vesti na viber

-Силно го поддржувам одобрувањето на членството на Северна Македонија во НАТО од Сенатот. Земјите од Западен Балкан заслужуваат да бидат дел од Европа во целина, слободни и во мир и ние треба да ги поддржуваме евроатлантските интеграции во целиот регион, напиша Бајден на својот „Твитер“ налог.

Бајден е еден од кандидатите за американски претседател од Демократската партија.

Тој неодамна изјави дека доколку Доналд Трамп биде реизбран на изборите следната година, НАТО ќе престане да постои.

-Доколку тој (Трамп) повторно биде избран, ви ветувам дека нема да има НАТО… Ќе имаме вистински проблеми, рече Бајден за време на дебатата меѓу демократските кандидати за иден американски претседател.

Би можело да ве интересира

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден во Токио ќе ја засилува Индо-пацифичката соработка

Ана Ололовска

Саливан: САД сакаат да го продлабочат економското партнерство со Тајван

Ана Ололовска

Кина со предупредување до САД: Не играјте на картата на Тајван, осудени сте на пропаст

Ана Ололовска

Столтенберг: Мора да се земе предвид загриженоста на сите сојузници

Ана Ололовска