Бајден го честиташе Илинден на Македонците во САД: Овие настани го трасираа патот на државата која со гордост ја нарекуваме сојузник

Од:

Од мое и име на сопругата Џил испраќаме честитки до македонско-американската заедница по повод празникот Илинденско востание од 1903 година и антифашистичката декларација од 1944 година, стои во соопштението од синоќа на Џо Бајден, поранешен потпретседател на САД.

Бајден, кој со актуелниот претседател Доналд Трамп, ќе се бори на изборите годинава во ноември како кандидат на Демократската партија, во честитката по повод Илинден ја нарече нашата земја „пријател и сојузник“.

– Овие настани го трасираа патот за една суверена, плуралистичка и мултиетничка република, длабоко почитуван и ценет член на евроатлантската заедница кој САД со гордост го нарекуваат пријател и сојузник, порача поранешниот потпретседател на САД.

Македонските Американци го имаат зацврстено и збогатено американското општество уште одамна, укажа тој.

– Како пријател на македонските Американци, јас заедно со вас ги славам вашите успеси. Вие сте потсетник дека САД остануваат светилник на надежите, слободите и можностите, истакнува Бајден.

Бајден додаде дека како претседател, со нетрпение очекува да работи со, како што стои во соопштението, вашата заедница за да се постигнат целите за уште помирна, просперитетна евроатлантска иднина на целиот регион.

Би можело да ве интересира

Изградени 16 километри пешачки и велосипедски патеки во општина Илинден

Ана Ололовска

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

ВИДЕО: Охридската чаршија како пазарот во Вухан

ВИДЕО: Скопје за Илинден празно како да е полициски час

Искра Манојлоска

Министерство за култура: Празникот не потсетува на историската борба и вечниот стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава

А1он