Автобусите на ЈСП утре ќе возат по редуциран возен ред, вработените ќе штрајкуваат

Од:

Автобусите на ЈСП утре ќе возат по редуциран возен ред, бидејќи вработените ќе штрајкуваат пред управната зграда на јавното претпријатие од 4:30 часот до 12:30 часот, изјави за МИА Елизабета Тошевска, претставник на Синдикатот Спајс при ЈСП.

Таа потенцира дека вработените ќе штрајкуваат поради, како што рече, неисполнетите барања и игнорантскиот однос на раководството на јавното претпријатие околу барањата содржани во Колективниот договор. Тошевска вели дека овој чекор го преземаат бидејќи нема усогласување на минималната плата со Колективниот договор на ниво на работодавач, односно зголемување за 2.170 денари за вработените во претпријатието, како и кршење на правата од работен однос и безбедност и здравје при работа.

Доколку никој од раководството на ЈСП не ги прими на разговор, како што најави, тие по 12:30 часот ќе си заминат дома и во Скопје пак ќе нема автобуси.

-Причина за штрајкот е усогласување на минималната плата со Колективниот договор, неисплатата на прекувремени часови за прекувремена работа, неисплата на хранарина на работниците што работат навечер од 22 до 6 часот, дискриминација на помлад возач, луѓе кои се со лиценца и која важи секаде во светот, а тука се помлади возачи со години, рече Тошевска.

Таа информира дека во ЈСП вкупно се вработени 1.300 лица, а 600 се возачи.

Би можело да ве интересира

Автобусите утре во Скопје редовни, в четврток по саботен возен ред

Шутаров: Локалната власт на ДПМНЕ во Скопје го уништи ЈСП

Вонредна седница на Советот на Град Скопје за зголемување на субвенциите за ЈСП

Мециновиќ: Во ЈСП се кршат работничките права – ДПМНЕ и СДС го саботираат јавниот превоз

Во автобус на ЈСП се повреди патничка од Скопје

ВИДЕО: Ниту автобуси, уште помалку еколошки – Арсовска две години ветува, но никако да ги донесе