Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Линхарт утре во официјална посета на Скопје

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе биде домаќин на сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, Михаил Линхарт.

Во фокус на разговорите, како што соопшти МНР, се очекува да бидат севкупните билатерални политички и економско-трговски односи, како и за европската интеграција на Република Северна Македонија, со акцент на претстојниот декемвриски Самит на Европската унија.

Во рамки на официјалната посета во Северна Македонија, покрај средбата со Османи, Линхарт ќе се сретне и со политичкиот државен врв, меѓу кои со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и првиот заменик премиер Артан Груби.

Освен политичката делегација, Линхарт ќе биде придружен и од страна на австриска економска, односно бизнис делегација, при што исто така ќе оствари средби и со економските ресори на Владата.

Дополнително, како што соопшти МНР, е планирано оддржување на бизнис настан со цел унапредување на трговската размена и искористување на инвестициските можности.

Би можело да ве интересира

Задолжителна вакцинација во Австрија од февруари, казните од 600 до 3.600 евра

Ана Ололовска

Повеќе од 10.000 новозаразени во Австрија

Ана Ололовска

Само илјада гледачи на новогодишниот концерт во Виена

Ана Ололовска

Австриските антиваксери повикуваат на „ковид забава“ за новогодишната ноќ

А1он

Себастијан Курц си најде нова работа: Ќе заработува половина милион евра годишно

Ана Ололовска

Афера Курц: За изманипулирана анкета исплатени 156.000 евра

Ана Ололовска