Армијата од денеска се вклучува во обезбедувањето на објектите од витално значење

Од:

Припадниците на Воената полиција во Армијата на Република Северна Македонија, денеска активно се вклучуваат во обезбедување на објектите од витално значење, меѓу кои Владата, Собранието и затворите во Скопје.

Од Министерството за одбрана информираат дека се врши реорганизација и зајакнување на обезбедувањето на резиденцијата на Претседателот со армиско обезбедување. Обезбедувањето, подвлекуваат, ќе се врши во комбинирани тимови со единиците на полицијата.

– Изминатите два дена, припадниците на Армијата од своите колеги од полицијата се запознаваа со овластувањата, процедурите и задолженијата за извршување на оваа задача. Информираме дека армиските припадници, обезбедувањето на објектите ќе го вршат во армиска униформа, а на себе ќе го имаат личното формациско вооружување, појаснуваат од МО.

Обезбедувањето на овие објекти се прави во целосна координација со Министерството за внатрешни работи, а е врз основа на Уредбата на Владата за утврдување на задачи на Армијата во периодот додека трае вонредната состојба.

– На овој начин, Министерството за одбрана и Армијата превземаат дел од обврските од Министерството за внатрешни работи и овозможуваат полициските сили да ги фокусираат своите капацитети кон задачите, чија главна цел е почитувањето на воведените владини мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, се вели во соопштението од МО.

Армијата и полицијата заеднички ги вложуваат сите свои капацитети во заштита на безбедноста и јавното здравје.

Би можело да ве интересира

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот кај Пасјак во делчевско-пехчевскиот појас

Пендаровски нареди да се прогласи тревога на целокупниот состав на Армијата за справување со елементарни непогоди

Катерина Павлова-Николовска

Расте бројот на новозаразени со коронавирусот во Скопје и Тетово, во земјава има 613 активни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Филипче: Можни се рестриктивни мерки за невакцинираните доколку се влоши епидемиолошката состојба

Нови 54 заразени од Ковид-19, починато е едно лице

Мери Јордановска

72 новозаболени од Ковид-19, притисок во болниците засега нема