СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка, потврди дека референдумот е за негова лична внатрепартиска употреба

Од:

Христијан Мицкоски да не чека, може веднаш да си даде оставка и да ја напушти политиката, откако му пропаднаа сите обиди да ја закочи и да ја дестабилизира државата велат од СДСМ во реакција на денешните изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

– Мицкоски, кој самиот се прогласи за анти ЕУ политичар, уште еднаш потврди дека референдумот кој го најавува, а за кој не ја знае ниту формата, ниту прашањето му е само за внатрепартиска и лична употреба. Барањата за референдум, против македонскиот јазик на Мицкоски уследија откако му потонаа сите обиди да ја закочи државата, да ја блокира европската иднина, со крвавите сценарија за дестабилизација и предизвикување етнички конфликт. Мицкоски работи на штета на државните и националните интереси, не може да се помири што почнавме преговори со ЕУ, со заштитен македонски јазик во Унијата и заштитени идентитетски, културни и јазични посебности на македонскиот народ се вели во реакцијата од СДСМ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС не поддржуваат фашизам зошто поддржаа отворање на културен клуб со името на фашистот Цар Борис

СДСМ Битола: Втор месец учениците немаат автобуски превоз

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Коциќ: СДСМ е наследничка на НОБ, а ВМРО-ДПМНЕ на Ванчо Михајлов, извршителот на фашистичкиот Трет Рајх

Ана Ололовска

СДСМ: Ковачевски на маса со европските лидери, Мицкоски изолиран со Апасиев

Ана Ололовска

Мицкоски за планот кој му го даде на Ковачевски: Обврската која ја преземавме е реализирана

Кристијан Ландов

СДСМ: На Мицкоски не му е гајле за граѓаните, само тендерите му се во глава