Амбасадорот Орав на средби со пратениците од опозицијата

Од:

Шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија амбасадорот Аиво Орав денеска во Собранието на Република Македонија ќе се сретне со пратеничките од опозицијата кои учествуваат во работата на законодавниот дом Роза Топузовска Каревска, Солза Грчева и Љубица Буралиева.

Орав исто така во Собранието треба да разговара и со лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи, најави партијата.

Средбите на пратеничките и лидерот на ДПА со Орав ќе се одржат по вчерашното објавување на извештаите за напредокот на земјите аспиранти за влез во Унијата.

Би можело да ве интересира

Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од коронавирусот

А1он

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

А1он

Димитров ја поздравил лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда на Македонија

А1он

ЕУ и ОБСЕ ги повикаа албанските политички партии да ги завршат изборните реформи

А1он

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

А1он

Мнозинството европратеници ги поздравија предлозите за планот за закрепнување

А1он

Leave a Comment

seventeen − six =