Амбасадорот Орав на средби со пратениците од опозицијата

Од:

Шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија амбасадорот Аиво Орав денеска во Собранието на Република Македонија ќе се сретне со пратеничките од опозицијата кои учествуваат во работата на законодавниот дом Роза Топузовска Каревска, Солза Грчева и Љубица Буралиева.

Орав исто така во Собранието треба да разговара и со лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи, најави партијата.

Средбите на пратеничките и лидерот на ДПА со Орав ќе се одржат по вчерашното објавување на извештаите за напредокот на земјите аспиранти за влез во Унијата.

Би можело да ве интересира

Заев: Очекувам ЕУ да се врати на изворните принципи и да покаже поголема грижа и внимание за процесите за проширување

Ана Ололовска

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Ана Ололовска

Макрон и Меркел сакаат единство во ЕУ пред самитот за Брегзит

Ана Ололовска

Заев во Брисел на средби со Хан, Сасоли и Туск

Ана Ололовска

Грчките медиуми за вчерашниот состанок на министрите на ЕУ за европската перспектива на Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

Ана Ололовска

Leave a Comment

ten − six =