Амбасадорот на Чешка во Бугарија: Францускиот предлог е единствена шанса за Македонија

Од:

Францускиот предлог е единствената шанса за Република Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ. Се е во рацете на македонските политичари.

Ова во специјално интервју за БГНЕС го изјави амбасадорот на Чешката Република во Бугарија, Лукаш Кауцки, чија земја го презема претседавањето со Советот на Европа во следните шест месеци.

Амбасадорот Кауцки искрено се надева дека новиот предлог ќе биде прифатлив за политичарите во Скопје и за македонските претставници.

„Според мене, ова е единствената шанса за почеток на пристапните преговори. Во моментов сè е во рацете на политичарите во Македонија, не можам да предвидам што ќе судат, но навистина се надевам дека во наредните недели оваа приказна ќе заврши (за прифаќањето на францускиот предлог) и ќе започне нова приказна за постепен прием на Албанија и Македонија во ЕУ“, рече чешкиот амбасадор.

Тој изјави и дека чешкото претседателство не ја разгледува можноста Албанија и Албанија да се разделат на патот кон Европа.

„Од почетокот на „бајката, Албанија и Македонија се разгледуваат заедно. Наша задача и желба е да ги започнеме преговорите заедно со двете страни“, додаде амбасадорот Кауцки.

Би можело да ве интересира

Џафери не ја добил референдумската иницијатива за францускиот предлог: Ќе ви кажам кога ќе одговорам

Кристијан Ландов

Димитров од историската комисија: Македонија треба да направи сериозни измени во учебниците, но не е подготвена за промени

Орце Костов

(ВИДЕО) Бучковски: Русија стои зад антибугарските протести и желбата за одржување на референдум

Орце Костов

Да се побара престанок на важноста на Договорот со Бугарија- Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе решава за референдумското прашање

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов

Бугарски историчари: Цар Самуил и Охрид се бугарски, прва победа во историските спорови со Македонија

Орце Костов