Амбасадорот Гарет: Какви се овие вести за помилување на изборна измама?

Од:

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, препладнево на својот Твитер профил напиша:

„Какви се овие вести за овозможување на помилување за изборна измама?“

12767774_10208832965756665_1967135132_n

Оваа реакција на амбасадорот Гарет следува по вчерашната одлука на Уставниот суд да ја прифати иницијативата за измени на Законот за помилување, со која му се дава право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборнен криминал.

Претставката за амнестија на лица осудени за изборни измами е поднесена од охридскиот адвокат Ристо Китески, кој работи во адвокатска канцеларија на бранител на осомничени во случајот „Титаник“.

Би можело да ве интересира

Парламентарни избори во Израел,четврти за помалку од две години

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

МВР и ДИК ќе работат на воведување отпечаток од прст во изборниот процес

Жарко Настоски

Бесими: Ќе нема финансиска пречка за локалните избори

Ана Ололовска

Вонредни парламентарни избори во Косово

Следува уште една изборна година

Ана Ололовска

Leave a Comment

eleven + 14 =